Наприкінці

30 листопадаа - 27 Січня

вулиця Євгена Коновальця 80А, м. Івано-Франківськ, арт-галерея "ЧЕЧ"

Ігор Перекліта_Більшівці, 2010

Наприкінці. Незалежне мистецтво Франківська
На початку 90-тих років минулого сторіччя в Івано-Франківську сформувалася група актуальних для місцевої арт-сцени художників, творчість котрих була інспірована модерним розумінням мистецтва та проектами легендарної бієнале «Імпреза». Окрім великої кількості виставок, починаючи зі знакової «Імпреза. Провінційний додаток №2» 1991 року, художники цього кола писали тексти, книги, відкривали для публіки перформативні практики, створили раритетний альманах «Кінець кінцем», знімали відео, а також організували і провели чимало міжнародних проектів. На сьогодні архів цієї діяльності налічує ґрунтовну і дуже цікаву міждисциплінарну збірку текстів, фото та відео документації, яка потребує опублікування і дослідження. Альманах про мистецтво і культуру «Кінець кінцем», що виходив друком з 1999 року зафіксував багато важливих імен, подій, текстів, але сьогодні очевидно назріла ревізія того, що декларувалося і того, що було зроблено. І ця ревізія також полягає в тому, щоб переглянути створене і перечитати написане. Висновки звісно будуть зроблені глядачем і читачем.
Останнім часом увага окремих українських кураторів, критиків, істориків мистецтва і колекціонерів до художників т. з. «Станіславського феномену» помітно зросла. Питання не лише у декларованій децентралізації. Прийшов час розгрібати мотлох і шукати підвалини. На чому ж ми стоїмо? На чому ми зможемо триматися? Що важливого робилося в сфері мистецтва робилося у містах і селах України, поза столицею? Найпростіше сказати – нічого, і нічого не робити. Але це не буде правдою. Історичні прогалини в художньому процесі необхідно заповнити, поки це не зроблять за нас кмітливіші колонізатори.
Український художній процес сьогодні нагадує карнавальну процесію. І десь там «наприкінці» (залежно з якого боку дивитися) крокує невелика група франківських художників з плакатом «Незалежні». Їхні імена майже нікому ні про що не говорять, майже ніде, окрім Франківська. Але вони ще йдуть. А час покаже чи «останні стануть першими».
Звіжинський Анатолій Котерлін Ростислав Іздрик Юрій Перекліта Ігор Яремак Мирослав Мулик Володимир Король Мирослав Яновський Ярослав

Виставка є частиною проекту “Імпреза. Провінційний додаток №3. Документи” фінансованого Українським культурним фондом

 

Ростислав Котерлін_Україна чемпіон! 2012

Ярослав Яновський Поле засіяне маком 1993

 

Володимир Мулик Муха на зеленому столі 1991

 

Мирослав Король Жінка кішка 2004

 

Юрій Іздрик Четвер 1993

 

Анатолій Звіжинський 2014

Дивіться також:

Наприкінці

Мала галерея Мистецького Арсеналу
Мистецький арсенал
вулиця Лаврська, 10-12
Київ
Україна
01010